GZ Online Ékszerüzlet

2012. március 7., szerda

Gyémántok: a 4C - 3. rész


Elérkeztünk a gyémántok fő tulajdonságainak ismertetésében a 3. C-hez, mely az embereknél már egy elég szép korba lépést jelentene, itt viszont a gyémántok tisztaságáról lesz szó.
Tehát a mai téma a Clarity, vagyis a tisztaság. Gondoltam, majd jól ide írom, hogy ez mennyire fontos, talán a legfontosabb jellemző, de aztán rájöttem, hogy mint azt sokszor hangsúlyoztam, nem fontosabb egyik a másiknál, nem véletlenül említik a 4C-t együtt.
A tisztaság nem biztos, hogy a legszerencsésebb elnevezés (de ez a hivatalos, nem én találtam ki), mert az életben minden egyéb dolog, ami nem tiszta, az koszos, piszkos, rossz. Itt erről szó sincs, a gyémántokban, mivel természetes képződmények, előfordlank szennyeződése, úgynevezett zárványok. Ezeknek a megléte/hiánya nagyban befolyásolja a kő értékét, de véleményem szerint jobban, mint a megjelenését. Ennek a tulajdonságnak a másik, szerintem az igazságot jobban fedő elnevezése, a kő karakterisztikája.
A kő tisztaságára vonatkozó "kód" arról árulkodik, hogy milyen mennyiségben fordulnak elő zárványok a kőben. Ez annyira nem egzakt: lehet több kisebb, vagy egy nagyobb szennyeződés is, illetve a formáját tekintve is több típus létezik, van amelyik egy kis szálkához hasonlít, míg a másik ködfolt-szerűen látható. Éppen ezért, habár a tisztaság kódja sokat elárul már látatlanban a kőről, érdemes lupe-val megnézni alaposabban a gyémántot.
Érdekesség, hogy egy sérülés, repedés miatt, még ha ez nem is az ékszer hordása alatt következett be, gyakran kerül leminősítésre a kő tisztasága. Egy sérülés a kövön nem feltétlenül baj, lehet, hogy természetesen van ott, de a kijavításával a csiszoláskor a kő fele kárba veszett volna, mivel ezeket a szennyeződéseket csak így lehet, nem pedig mosással eltávolítani.
De miért is baj ha a kő nem annyira tiszta? Ezek a zárványok megtörik a kőből visszaverődő fényt, így a kő ragyogása (melyet tűznek is szoktak nevezni) csökken, kisebb esztétikai élményt nyújtva ezzel.
Több skála van a tisztaság ismertetésére, én most a leggyakrabban használtat, a GIA (Gemological Institute of America) által alkalmazottat mutatom be. A kódok azt jelentik, hogy "mennyire tartalmazza" a szennyeződést az adott kő. Fontos: ezek a vizsgálatok MINDIG 10x nagyítású nagyító alatt történnek, ez a meghatározó.


Ez a legelterjedtebb skála, a többi skála értékeit is rendszerint megfeleltetik ehhez, illetve nincs is nagy eltérés. A legjellemzőbb eltérés, ami sok skálában előfordulhat, hogy nem I1,2,3 van, hanem P1,2,3 vagy Piqué.
Tehát a táblázatból láthatjuk, hogy a rövidítések azt takarják, hogy milyen mértékben tartalmaznak a kövek zárványokat. Értelemszerűen a FL kategóriába tartozó kövek a legritkábbak, legdrágábbak, ahogy haladunk a skálán, úhy nő a zárványok mennyisége és csökken a kő értéke. A skála ismeretében mindenkinek világos, hogy ha egy gyémántról meghalljuk, hogy szennyezett, nem kell hanyatt-homlok menekülni, mert kérdés, hogy mennyire szennyezett.
Mint említettem, 10x nagyítás alatt történik a gyémántok besorolása, ezért kb sz SI-nél tisztább kövekben levő zárványokat valószínűleg nem is látjuk szabad szemmel, kivéve, ha sasok, vagy nagyon képzett, élesszemű ékszerészek vagyunk. Igazából az I kategória az, amire azt mondják, hogy szabad szemmel is jól látható zárványokat tartalmaz, az SI az nagyítóval könnyen észrevehető, a VS nagyítóval nehezebben észerevehető, a VVS tisztaság pedig nagyítóval is alig látható zárványokat hordoz magában.
Az én nem hivatalos ajánlásom: ha szeretnénk ésszerűen elkölteni a pénzünket, valamint nem vagyunk multimilliárdosok, véleményem szerint VS2-SI környékén érdemes keresgélni. Ezekben a kövekben nem észrevehetőek a zárványok, viszont az áruk a töredéke mondjuk egy VVS tisztaságúnak, a tisztábbakról meg ne is beszéljünk. De azt mondom, nyugodtan nézegessünk meg akár I3 tisztaságú követ is, lehet, hogy számunkra egyáltalán nem zavaró szennyeződést tartalmaz!
Nemsokára megbeszéljük az utolsó C-t is, azután a post után már szerintem egész bátran válogathatunk majd a kövek között, gyakorlatilag minden fontos jellemzőről tudni fogjuk, hogy mit takar pontosan.
További szép napot mindenkinek! :)