Mint a múltkori posztban ígértem, folytatom a már megkezdett témát, az ékszerek árának befolyásoló tényezőit. Az előző írásban tárgyaltuk a "kézzelfogható", számszerűsíthetőbb tényezőket, most pedig a szubjektív elemekkel foglalkozunk, mint divat, kereslet, trendek.
Kezdjük a régi, jól ismert alaptézissel: minél divatosabb, minél keresettebb valami, annál nagyobb áron adják és veszik az emberek, ez vonatkozik a készítőre, a viszonteladó(k)ra és magára a végfelhasználóra, a fogyasztóra, vagyis Rád is. Ez nagyjából minden dologra igaz, azonban vannak kivételek, és az ékszerek bizony tartozhatnak ide. Alapesetben egy normális termék (közgazdaságtanban: normál jószág) ára, ha növekszik, akkor a kereslete, vagyis a belőle vásárolni kívánt mennyiség csökken. Ez gondolom mindenkinek könnyen elképzelhető, valószínűleg kevesebbet járnánk moziba, ha holnaptól a mozijegyek ára 500Ft-al megnőne. A közgazdaságtanban árrugalmasságnak nevezik azt, hogy egy termék iránti kereslet hogyan változik, ha megváltozik az ára. Most nem térnék ki ennek részleteire, csak egy speciális termékre, ezek a luxus termékek, melyek közgazdaságtani értelemben nem normálisan viselkednek (vagyis neveletlenek:)). Ezek a speciális termékek annál keresettebbek, minél magasabb az áruk. Ismerjük, vannak emberek akik olyan dolgot szeretnének venni/hordani/enni/vezetni stb, ami másnak nincs. Azt, hogy másnak ne legyen, úgy lehet a legkönnyebben elérni, ha a termék ára magas: minél magasabb, annál kevesebb ember tudja megvenni, viszont aki az ilyen exkluzív termékeket keresni, annak a szemében annál kapósabb lesz az adott termék.Azért azt írtam, hogy az ékszerek ebbe a kategóriába tartozHATnak, mert ugye ékszert minden árkategóriában találunk, kb 150Ft-tól a csillagos égig, nyilván a drágább ékszerekre vonatkoznak a fent leírtak.
Ok, kereslet nő, ár is nő (ez persze fordítva is igaz), de mitől változhat meg egy ékszer kereslete? Például a divattól. Sokan próbálják, de valószínűleg senki nem tudja pontosan megmondani, mi lesz divatos és mi nem, maximum néhányan jobb eséllyel tippelnek mint mások. A divatot ezernyi dolog befolyásolhatja, világnézetek, híres emberek akiket követendő példának, mintának tartunk, de pl egy esküvő is (azt a gyűrűt, amit Kate Middleton kapott eljegyzési gyűrű gyanánt, százszámra gyártották az esküvő előtt, olyannira keresett termék lett a világ minden táján, az a konkrét gyűrű).
Ha a divat miatt nő meg egy ékszer kereslete, az néha indokolatlanul magasra verheti az árat, olyan magasra, amit az ékszer keszítéséhez szükséges alapanyagok, munka ára közel sem támasztana alá (ez nem csak ékszerekre igaz, van több, mint 60.000Ft-ba kerülő Burberry gumicsizma…). Ezek az ékszerek jellemzően nagyon hirtelen lesznek divatosak, gyorsan terjednek, majd pont ilyen gyorsan el is tűnnek, hiszen megszűnik az exkluzivitásuk (vagy, mert mindenki megveszi, vagy a hamisítás miatt). Ezen termékek a divathullám lecsengére után eredeti áruk töredékét sem érik, hiszen mint említettem, a készítétésükbe fektetett pénz és energia meg sem közelítette az árat. Az ilyen ékszerek jó esetben is csak a tört nemesfém szerinti értékükért adhatóak el, miután kimentek a divatból.
Egy kis kitekintést engedjetek meg az ékszerekéhez hasonló piacra, az órák piacára. Biztosan ti is észrevettétek, hogy manapság nagyon divatosan olyan órák, amik jellemzően olcsó anyagokból (műanyag, gumi) készülnek, minimális műszaki tartalommal (értsd: a legolcsóbb kínai szerkezet ketyeg bennük), ennek ellenére olyan árakat kérnek (és kapnak) értük, ami egy pár évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna. Divatosak, esetleg egyedi a dizájnjuk, híres divatcég neve csillog rajtuk, de semmi olyat nem tartalmaznak, ami egyébként az adott óra árát addig felvinné, amennyiért a kirakatban van. Ez szerintem jól példázza a divat árbefolyásoló hatását.
Érdekes még, mi NEM befolyásolja az árat: sokaknak talán meglepő módon az arany árfolyama (itt nem több kilós láncokra kell gondolni), valamint a forint árfolyama sem módosítja rövid távon az ékszerek árát. A kisebb árfolyamingadozások, kilengések bele vannak kalkulálva az árba, tartalékként, vagyis az ár egy részén a kereskedő kicsit többet, vagy kicsit kevesebbet keres. Persze a hosszú távú nagyon erős változások módosíthatják az árat, de a befektetési arany az, aminél érdemes figyelni az aranyár napi ingadozását, az ékszervásárlást ehhez igazítani felesleges.
Ha jól számolom, még kb végtelen számú tényező van, melyek kisebb-nagyobb mértékben befolyásolhatják egy ékszer árát. Ettől függetlenül remélem, tudtam segíteni egy kicsit abban, hogy amikor legközelebb egy ékszerüzlet kirakatában nézelődsz, jusson eszedbe, mennyi mindent végiggondolhatott a kereskedő, amint azt a sok nullát odaírta az árra, illetve jusson eszedbe, amikor egy ismerősöd a régi különleges ékszerét akarja rádsózni mondván, "ez akkoriban egy vagyonba került"...
kép forrása: http://www.libertadme.com/gold-eternal-asset-part-5/
kép forrása: http://www.libertadme.com/gold-eternal-asset-part-5/